A-prodej - Šokující ne/poctivost některých autobazarů

Sdružení obrany spotřebitelů došlo při kontrole nabídky konkrétních vozů nabízených v ČR v porovnání s jejich historií v zahraničí ke skutečně šokujícímu zjištění. Většina vozů přejezdem hranic na naše území „omládla“ o desetitísíce najetých kilometrů.

SOS srovnávalo nabídku konkrétních vozů na německém serveru www.mobile.de (kde si české autobazary vybírají vozy vhodné pro dovoz) s obdobnou českou stránkou, prostřednictvím níž je následně nabízejí v ČR českým zákazníkům.

„Výsledek nám doslova vyrazil dech,“
říká Mgr. Jiří Žůrek, právník SOS. „Našli jsme řadu totožných vozidel s tím, že nabídka českého autobazaru inzerovala vůz s podstatně nižším počtem najetých kilometrů než tomu bylo u toho samého vozu dříve nabízeného v Německu.“

Jeden dealer neváhal proklamovat, že má vůz najeto i o 85 000 km méně! Tomu odpovídala i podstatně vyšší cena, kterou v porovnání s německým autobazarem požadoval, a to v řádu desetitísíců Kč.

SOS nyní připravuje podklady pro dozorové orgány k tomu, aby zamezilo prodeji těchto vozů a dalším souvisejícím praktikám zainteresovaných autobazarů.

SOS doporučuje spotřebitelům před koupí ověřit si skutečný stav tachometru prostřednictvím speciálních evidencí provozovaných například společností Cebia. Pokud již došlo ke koupi vozu s pozměněným stavem tachometru, je dle Žůrka možné pokusit se dovolat neplatnosti smlouvy, dohodnout se na přiměřené slevě či od smlouvy odstoupit. Je možné též zvážit podání trestního oznámení pro trestný čin podvodu. Vždy bude však záležet na konkrétních okolnostech případu.

Zdroj: tz SOS 

 

[2010-02-26]
Autor článku Šokující ne/poctivost některých autobazarů: FiftyFifty