A-prodej - Prestižní podniky

Dlouhá historie podniků je vždy pokládána za znamení zkušeností a úspěchu. Vizitka, že produkty firmy se úspěšně prodávají už několik století, mluví sama za sebe. Věk je u podniku na rozdíl od lidí považován za synonymum úspěchu, zralosti a zkušeností.

Levi-Strauss se například pyšní informací, že vyrábí džíny od roku 1873. Skotská whisky Ballantine´s má ještě delší historii. Sahá do roku 1827, kdy syn farmáře John Ballantine založil krámek v Edinburku a dodával do něj pro klienty svou whisky. V roce 1865 už otevřel daleko větší obchod v Glasgow a začal svou Ballantine´s whisky dodávat i britské královské rodině a vyvážet ji do celého světa.

Vůbec nejstarším podnikem na světě je pravděpodobně japonský hotel Hoshi, který byl podle legendy založen v roce 717. Garyo Hoshi, syn dřevorubce, prý tehdy nechal vystavět na vrcholku hory Hakusan, jedné ze tří posvátných hor oblasti, hotel s lázněmi, aby využil místní léčebný pramen. Ještě po třinácti stoletích dnes podnik řídí rodina Hoshi. Tradice se dodržují, hosté jsou vítáni jako před mnoha stoletími bavlněným kimonem a lázní v teplé minerální vodě zázračného pramene.

Daleko do minulosti sahá i historie zbrojařského závodu Beretta, který byl založen v roce 1526. Berettu nosí příslušníci americké armády, francouzské policie, ale také James Bond. Italské archivy se zmiňují o zbrojařském mistrovi jménem Beretta, který žil ve vesnici Gardone Val Trompia severně od Brescie, poprvé v roce 1526. Dodnes patří tento podnik, čtvrtý největší na světě v tomto oboru, výlučně členům rodiny Beretta.

O něco mladší je další slavný podnik světového významu — londýnská společnost Lloyd‘s. Roku 1662 se Edward Lloyd, majitel hospůdky na okraji Londýna, kde se scházeli obchodníci, finančníci, ale i cestovatelé, rozhodl vytvořit společnost, která by poskytovala pojištění na zámořských cestách obchodních, výzkumných i soukromých. O čtyři roky později tuto společnost přestěhoval do centra Londýna a vytvořil oddělené boxy, kde se mohli zákazníci v klidu domlouvat s pojišťovateli. Zrodila se nejslavnější pojišťovna světa.

Zdroj: 100+1   

 

[2010-08-06]
Autor článku Prestižní podniky : převzatý článek