A-prodej - Neberte kreditní karty na lehkou váhu

Průzkumy finanční gramotnosti ukazují, že značná část populace nezná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Kreditní karta je přitom formou úvěru a její nesprávné a neodpovědné používání se může velmi prodražit.

Neberte kreditní karty na lehkou váhu

Kreditní karta může být levný a užitečný nástroj pro ty, kdo jí umí používat a mají pojem o čase. Vyžaduje i velkou míru odpovědnosti a disciplíny, protože kousek plastu nenavodí onen přirozený strach z výdajů a utrácení, jako to umí ubývající peníze v peněžence. „Ne každý si uvědomuje, že kreditní karta je vlastně úvěr, jejím použitím čerpáme půjčku, kterou později splácíme,“ říká právní poradce časopisu dTest Miloš Borovička a dodává: „Úroky z karet jsou poměrně vysoké, ale pokud zákazník správně využívá bezúročných období, pak může nechat peníze na běžné platby třeba na spořicím účtu a jednou za měsíc uhradit vše."

Bezúročné období je ale často kamenem úrazu. Jeho délka bývá uvozena slovem „až“, ale co to znamená, je většinou potřeba studovat v obchodních podmínkách. „Často se u spotřebitelů setkáváme s představou, že bezúročné období se počítá od konkrétního nákupu,“ uvádí Borovička a vysvětluje: „To je ale omyl. Banka vždy spočítá platby za měsíc a následně určí splatnost celého vyúčtování. Celé bezúročné období lze využít jen v případě, že kartu použijeme od prvního dne a včas uhradíme celý dluh.“

Kreditní karty jsou určeny převážně pro bezhotovostní transakce, tedy k platbám u obchodníků za zboží či služby. Naopak výběr z bankomatu bývá vysoce zpoplatněn, ihned se úročí a to často i vyšší sazbou než bezhotovostní platby. Zásadně se tedy nezapočítává do bezúročných období. Velký výběr hotovosti z kreditní karty bývá také často posledním krokem do dluhové pasti, obzvlášť pokud se jím splácí jiná půjčka či dluh z jiné karty. „Používáním kreditky si rovněž budujeme vlastní úvěrovou historii a pozdní splátka může v budoucnu znamenat komplikace třeba s vyřízením hypotéky, kreditní karta se započítává i do našeho celkového objemu půjček,“ varuje Borovička.

Více informací a srovnání některých parametrů vybraných kreditních karet najdete na stránce www.dtest.cz/kreditky.Zdroj: tz dTest.cz

 

[2013-01-04]
Autor článku Neberte kreditní karty na lehkou váhu: převzatý článek