A-prodej - Jahodové jogurty téměř bez jahod, zato s chemií

V testu kvality jahodových jogurtů spotřebitelského časopisu dTest se ukázalo, že pouze tři ze 17 testovaných výrobků se obešly bez přídavku umělých aromat a barviv.

Jahodové jogurty téměř bez jahod, zato s chemií

Obsah ovoce v jahodovém jogurtu není stanoven žádnou vyhláškou, skutečně použité množství jahod se proto může u jednotlivých jogurtů významně lišit. K dosažení jahodové chuti, vůně či barvy si pak velká většina výrobců pomáhá syntetickými složkami. Ze 17 testovaných jahodových jogurtů jich 14 obsahovalo umělou příchuť. Kromě toho v nich byla i barviva, například často používané barvivo E 120, označované také jako košenila, karmín, nebo kyselina karmínová, které bývá spojováno s hyperaktivitou dětí.

„Pokud je v jogurtu dostatek ovocné složky, nemusí si vypomáhat aromaty, barvivem, škrobem či želatinou, proto doporučujeme těmto položkám na obalu věnovat pozornost,“ vysvětluje Ondřej Jánoška z redakce časopisu dTest. Je ovšem pravda, že na etiketu se nemůžeme vždy spolehnout. „Výrobci na etiketách často slibují více ovoce, než pak v jogurtu skutečně je. Lákají například také na označení „živý jogurt“ či „živé kultury“, což je rovněž poměrně zavádějící - požadované množství ušlechtilých živých bakterií mléčného kysání totiž musí obsahovat každý výrobek označovaný jako jogurt,“ dodává Ondřej Jánoška.

Top Ovocné přesnídávky document.write('');

Vítězem testu se stal jahodový jogurt Billa Naše bio, který obsahoval zdaleka nejvíce jahod, a obešel se zcela bez umělých barviv či aromat. V senzorickém (smyslovém) testu překvapivě hodnotitelům více chutnaly jogurty dochucované uměle. Dobrou zprávou ale je, že nejlépe v tomto hodnocení dopadl jogurt AGRO-LA Jihočeský jogurt z Jindřichova Hradce, který nejen neobsahoval žádné chemické náhražky, ale navíc se co do množství jahod umístil na čtvrtém místě ze všech testovaných vzorků.

Pouze s přírodními složkami si vystačil již jen jeden z testovaných výrobků - Bio selský jogurt Hollandia, ten však nezabodoval v senzorické části testu.

Celý test jahodových jogurtů publikovaný v časopise dTest 9/2013 najdete na www.dtest.cz/jahodove-jogurtyZdroj: tz dTest.cz

 

[2013-09-06]
Autor článku Jahodové jogurty téměř bez jahod, zato s chemií : převzatý článek